Spojené arabské emiráty

Základní informace o destinaci:

SAE je federativní republika složená ze 7 emirátů. Jedná se o zemi plnou kontrastů nabízející na jedné straně dynamicky se rozvíjející velkoměsta na pobřeží Perského zálivu s luxusní výstavbou hotelů, obytných a komerčních komplexů, sportovních areálů a naproti tomu tradice beduínů žijících stále poklidným životem na poušti s karavanami velbloudů na poušti, stejně jako prastaré paláce, mešity, tradiční orientální bazary a krásné oázy.
Máte-li rádi čisté teplé moře s písčitými plážemi, rádi se od října do dubna chcete u moře ohřát a chcete-li zažít luxusní dovolenou s nádechem orientu, jsou SAE tou pravou destinací právě pro Vás.

SAE lze nazvat bohatým kosmopolitním světem. Řadí se k nejbohatším a nejmodernějším státům světa, a to zejména díky rozsáhlým ložiskům ropy objeveným kolem r. 1930 v Abú Zabí. Od r. 1962 začaly SAE ropu vyvážet, a tak začala obrovská výstavba, která proměnila poměrně zaostalé emiráty v symbol luxusu a bohatství. V současné době jsou emiráty stále oblíbenější turistickou destinací se zdánlivě nevyčerpatelným potenciálem.

Před vyhlášením nezávislosti r. 1971 na Spojeném království byl tento stát označován jako "Smluvní pobřeží" nebo "Smluvní Omán" v souladu se smlouvou se Spojeným královstvím, na niž místní vládci přistoupili v 19. st. SAE se nachází v jihovýchodním cípu Arabského poloostrova u pobřeží Perského zálivu a sousedí se Saudskou Arábií a Ománem, jehož 2 nezávislá území se nachází na území SAE.

Poloha:

SAE se nachází na jihovýchodní cípu Arabského poloostrova a sousedí na jihu a západě se Saudskou Arábií a na severu a východě s Ománem.

Rozloha:

83 600 km²

Státní zřízení:

SAE jsou svým uspořádáním federativní republika skládající se ze 7 Emirátů (Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Šardžá a Umm al-Kuvajn) s dělbou pravomocí mezi federativní vládou a jednotlivými 7 emiráty. Každý Emirát má svého vládce, všechny dohromady pak voleného prezidenta.

Obyvatelstvo:

6,1 mil. obyv. (odhad SAE z r. 2017) nebo 9,4 mil. obyv. (odhad OSN z r. 2017).

Hlavní město:

Abú Zabí (cca 2,8 mil. obyv.)

Jazyk:

Oficiální jazyk: arabština.

Další používané jazyky: perština, angličtina, hindí a urdu.

Měna a kurzy:

Dirham (AED) = 100 Filů. Bankovky v hodnotě: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1000 AED.

Geografické ukazatele:

Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Většina velkých měst se nachází na pobřeží Perského zálivu. Pobřeží je lemováno ostrovy, na jednom z nich leží hlavní město Abú Zabí. Nejvyšší bod se nachází se v pohoří Al Hajar (na hranici mezi Ománem a SAE) ve výšce cca 1900 m n. m.

Podnebí:

Subtropické až tropické suché. Průměrné srážky dosahují asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře. Letní teploty se pohybují mezi 38 - 50 °C. V zimním období bývá oblačno se srážkami a teploty 20 - 30 °C. Celoročně je vysoká vlhkost vzduchu a vysoká intenzita slunečního záření.

Místní kuchyně:

V SAE je zastoupená celá arabská kuchyně se všemi specifikami ovlivněná často dalšími asijskými kuchyněmi. Jako „typická arabská“ jsou obvykle nabízena jídla libanonská, případně marocká. K přípravě tradičních pokrmů se používají čerstvé nebo sušené ryby, velbloudí maso a mléko, datle a spousta koření, hodně zeleniny a přílohou bývá rýže.
V mezinárodních hotelích se také lze běžně setkat se specialitami indické, pákistánské, íránské, korejské, čínské, japonské, thajské, polynéské, mexické a evropské kuchyně. Vepřové maso nabízejí výhradně nejdražší hotely. Jako pečivo se podává arabský chléb pita. Zákusky jsou velmi sladké, nejčastěji obsahují med a ořechy. Prodej a podávání alkoholu není běžné.

Typické speciality: ayran (mléčný nápoj), harís (pomalu vařená kukuřice nebo pšenice s telecím nebo jehněčím masem), hyriani (maso či ryba vařená s indickou kořeněnou rýží), khuzi (slavnostní pokrm, plněné jehně na kořeněné rýží), mashi (plněná dýně), mehalabiza (pudink politý růžovou vodou a posypaný pistáciovými oříšky), umm Ali (horký dezert s rozinkami a ořechy), balaleet (sladké jídlo z vajec, skořice, cukru a oleje), esh Asaraya: (sladký sýrový dort s krémem).

Suvenýry:

Zlato, perly, beduínské šperky, exotické látky – bavlna, hedvábí, len, kašmírové šátky, nejmodernější elektronika, tzv. přesýpací obrázky z různobarevného písku z jednotlivých emirátů. Oblíbené jsou také vodní dýmky, konvice na kávu (dalla), ozdobné kovové talíře, dekorační polštáře a koberce, sošky velbloudů ze dřeva a kamene.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Na základě Dohody mezi Evropskou unií a Spojenými arabskými emiráty o zrušení vízové povinnosti pro krátkodobé pobyty mohou držitelé cestovních, diplomatických i služebních pasů ČR od 7.5.2015 pobývat na území SAE bez víza po dobu nejvýše 90 dnů během jakéhokoli období 180 dnů. Dohoda se nevztahuje na osoby cestující za účelem výdělečného pobytu.
Překročení povolené délky pobytu je penalizováno. Více informací lze získat na zastupitelském úřadu SAE v Praze.

Očkování a zdravotní doporučení:

Pro aktuální informace navštivte webovou stránku Světové zdravotnické organizace (více zde: http://www.who.int/), případně webové stránky ministerstva zdravotnictví jednotlivých zemí Arabského poloostrova.
V souladu se stanoviskem Světové zdravotnické organizace dosud nebyla vydána žádná restriktivní doporučení ohledně cest do zemí Arabského poloostrova.

Časové pásmo:

Posun oproti ČR: +2 hod. oproti SELČ, +3 hod. oproti SEČ.