Chorvatsko

Základní informace o destinaci:

Chorvatsko je tradiční a nejoblíbenější destinací českých turistů. Hovoří pro něj snadná dostupnost z České republiky, blízkost českého a chorvatského jazyka, příjemné podnebí s teplotami do 30° Celsia, čisté Jaderské moře s ozdravnými účinky pro horní cesty dýchací, pohostinní obyvatelé i tradiční dostatečné kapacity pro ubytování a stravování odpovídající kategorie. Celé Jadranské pobřeží s četnými ostrovy je malebné a turisticky velmi lákavé. Města jako Rovinj, Rijeka, Split, Zadar, Makarská, Dubrovník a další jsou oázou odpočinku a zárukou prázdninové atmosféry. Ve vnitrozemí lákají Plitvická jezera. Chorvatská ekonomika je v rámci Evropy středně vyspělá. V Jugoslávii patřilo Chorvatsko k nejrozvinutějším zemím, kde bylo povoleno soukromé podnikání, dobře se rozvinul turistický průmysl, z něhož obyvatelé těží dodnes.

Poloha:

Chorvatsko je nástupnický stát bývalé Jugoslávie, geograficky se nachází na pomezí střední a jihovýchodní Evropy. Sousedí se Slovinskem, Srbskem, Maďarskem, Bosnou a Černou Horou. Chorvatsko se od roku 1992 dělí na 21 žup, ty se dále dělí na opčiny (každá v průměru na 10-20). Ty mají podobné postavení jako české obce.

Rozloha:

56 542 km2

Státní zřízení:

Chorvatsko je republika v čele s prezidentem, byla vyhlášena 25.6.1991.

Obyvatelstvo:

4 437 000, z toho 90 % Chorvati a římští katolíci

Hlavní město:

Záhřeb, 1 mil. obyvatel

Jazyk:

chorvatština, srbochorvatština

Měna a kurzy:

chorvatská kuna (označení HRK). Dělí se na 100 lip. K dispozici jsou bankovky v hodnotě 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 kun, mince v hodnotě 5, 10, 20, 50 lip a 1, 2, 5 kun.

Geografické ukazatele:

ISTRIE
Istrie je největším poloostrovem Jadranu o rozloze 3 160 km2.
Nepatří k celoročně využívaným středomořských rekreačním oblastem. I přes mírné středomořské podnebí tu bývá celkem nepříjemná zima. Na jaře, při teplotách mezi 15° a 22°C, se však poloostrov změní v jedinečný barevný koberec. Sytá zeleň luk a polí dá zapomenout na jejich drsný krasový podklad. Teploty zde ani v létě nedosahují extrémních teplot jako v jižní Dalmácii. Výhodou je velmi blízká dostupnost z ČR, tzv. nejbližší moře.
Střediska: Poreč, Rovinj, Vrsar, Opatija

KVARNERSKÁ RIVIÉRA
Kvarnerský záliv má rozlohu 3 300 km2, je vymezen opatijskou riviérou a pobřežím Istrie na straně jedné a ostrovem Pag na straně druhé. Celá oblast, s největšími ostrovy Krk, Cres, Lošinj a Rab, se vyznačuje příjemným podnebím s teplými léty a mírnými zimami. Daří se zde vavřínům, palmám a agáve, v mnoha zahradách se pěstují citrusové plody. Název Kvarner je odvozen od latinského Mare quaternarium, což znamená něco jako „čtyřdílné moře“.
Středisko: Crikvenica

SEVERNÍ DALMÁCIE

Oblast bývá vymezována od Zadaru k Šibeniku. Okolí Zadaru tvoří specifickou část Chorvatska. Nachází se v ní dva národní parky, město s dlouhou historií a souostroví, nabízející atmosféru jadranského, středomořského života. K zajímavosti a přitažlivosti této části přispívají četné ostrovy, které patří ke skupině Severodalmatských ostrovů.
Střediska: Šibenik, Biograd na Moru

MAKARSKÁ RIVIÉRA
Jde o jeden z nejkrásnějších a nejoblíbenějších úseků Jadranu. Protíná ji pohoří Biokovo, které spadá až k pobřežní silnici. Oblast kolem letoviska Baška Voda vynikla dlouhými plážemi u tyrkysově modrého moře a velkými prázdninovými hotely. Na přístavní promenádě se příjemně sedí v kavárničkách ve stínu stromů. Turistickým centrem 60 kilometrové riviéry je však historické přístavní město Makarská, na úpatí nejvyššího vrcholu pohoří Biokovo, Sveti Jure. Trajekty zde zajišťují spojení s ostrovem Brač. Severozápadně od navazujícího poloostrova Sveti Petar (s majákem) začíná dvoukilometrová hlavní pláž Donja Luka, která město proslavila v 60. letech. Z Makarské se směrem k jihu dostaneme do malého, v létě velmi živého přímořského letoviska Tučepi s rozlehlou oblázkovou pláží a přístavem jachet. Rozlehlá oblázková zátoka s hotely je v letovisku Podgora. Za letoviskem Živogošče s františkánským klášterem a kempem s oblázkovou pláží, začíná klidná část riviéry s mnoha osamělými zátokami. Z malebného Drveniku se dostaneme trajektem na ostrov Hvar. Gradac láká návštěvníky tříkilometrovou pláží s jemnými oblázky, která je nejdelší na Makarské riviéře. Za Gradacem se pobřežní silnice vzdaluje od moře a vede napříč zelenou pahorkatinou kolem jezera Bačinska do delty Neretvy.
Střediska: Baška Voda, Makarská, Tučepi, Podgora.

Podnebí:

mírné středomořské, vetší rozdíly teplot mezi severní a nejjižnější částí země. Maximální letní teploty do 30° Celsia, voda 23-27° Celsia. Sezóna ke koupání v moři od poloviny května do konce září.

Místní kuchyně:

Nedílnou součástí je pršut (sušená šunka) a různé speciality z hovězího i mletého masa (pljeskavica, čevabčiči, ražnici). Plody moře, smažené olihně, rizoto s plody moře apod. (dražší jsou bělomasé ryby). Všudypřítomná je sladká zmrzlina i různé druhy kávy.

Suvenýry:

mořské houby (pro osobní hygienu), med s přísadami ořechů, fíků či ovoce, ovocné likéry a pálenky (maraskino, loza, rakije, mastika) aj., přírodní léčivé oleje (rozmarýn, šalvěj, třezalka), jemná mýdla s olivovým olejem, malované akvarely s mořskými motivy, aj.

Časové pásmo:

stejné jako v ČR.