Kyrgyzstán

Základní informace o destinaci:

Kyrgyzstán je středoasijský stát, s hlavním městem Biškek. Jedná se o vysokohorskou zemi, kde se více než 94% území nachází v nadmořské výšce 1 000 m n. m., z toho dokonce 40% ve výšce nad 3 000 m n. m. Kyrgyzstán je zakládajícím členem Společenství nezávislých států, které zahrnuje 9 z 15 bývalých států SSSR. Jedná se o dohodu o vzájemné spolupráci. Tuto dohodu nikdy nepřijaly pobaltské státy a Ukrajina, Gruzie a Turkmenistán z členství vystoupily (Turkmenistán je v současné době přidružený stát).

Poloha:

Republika Kyrgyzstán je vnitrozemský stát v centrální Asii. Jeho sousedy jsou na východě Čína, na severu Kazachstán, na západě Uzbekistán a na jihozápadě Tádžikistán. Kyrgyzstán byl jednou ze svazových republik SSSR, nezávislost získal v roce 1991.

Rozloha:

198 500 km²

Státní zřízení:

parlamentní republika v čele s prezidentem, kterým je od 1.12.2017 Sooronbay Jeenbekov, zvolený po dlouholetém vládnutí jeho předchůdce Almazbek Atambayeva.

Obyvatelstvo:

cca 6,1 mil. obyv., největší část populace tvoří Kyrgyzové a to 72,6%, dále jsou zastoupeni 6,4 % Rusové (ještě před revolucí jich zde bylo 30%, ale po revoluci nastala velká emigrace Rusů do Ruska), 14,4% Uzbekové, Ukrajinci a další. Ještě před revolucí zde bylo významná menšina Němců (až 100 tis.). Jejich příliv do této oblasti nastal již za Kateřiny Veliké, která své krajany do země pozvala, dnes nastal odliv německého obyvatelstva buď do Německa nebo Ruska. V současné době žije v Kyrgyzstánu něco kolem 9 000 Němců. Obyvatelé jsou ze 75% muslimové a z 20% pravoslavní křesťané.

Hlavní město:

Biškek (cca 940 tis. obyv.).

Jazyk:

oficiální jazyky jsou kyrgyzština a ruština.

Měna a kurzy:

som (KGS), 1 som se dále dělí na 100 tyjynů, 100 KGS je asi 31 CZK (listopad 2017). Jedna z prvních měn v postsovětských republikách.

Podnebí:

kontinentální, s velkými rozdíly teplot v zimním a letním období. Teplotní výkyvy jsou patrné dokonce v létě i v průběhu jednoho dne. Pouze oblast kolem pobřeží jezera Issyk-kul se podobá více přímořskému klimatu. Nejvyšší teplotní maxima v červenci mohou být až 44°C (Čujská a Ferganská nížina), obvyklá teplota bývá kolem 20°C. V lednu teplota může spadnout až na -40°C. V Biškeku bylo dosaženo teplotního rozdílu dokonce až 76°C (z 41,6°C v létě až na -34,4 °C v zimě).

Místní kuchyně:

využívá zejména skopové a to ve velké míře, používá se více masa než příloh, což může být velký problém pro vegetariány, pokrmy jsou velmi mastné. Celkově je kuchyně této oblasti velmi podobná uzbecké nebo kazašské. Typický pokrm je šašlik, polévka šorpo (beraní vývar s tukem a zeleninou), typickým kyrgyzským pokrmem je bešbarmak (nudle s drobně krájeným masem ve vývaru) nebo velmi podobný lagman.

Suvenýry:

typickým suvenýrem je barevný vlněný kobereček shyrdak (různě zdobený) a další vlněné výrobky jako jsou čepice kalpak, miniaturní jurty, oblečení, dřevěné a pletené výrobky. Nebo praktické suvenýry jako je med, ořechy, kumys, kvas nebo všudypřítomná vodka.

Časové pásmo:

posun + 5 hod. oproti SEČ.