Panama

Základní informace o destinaci:

Panama leží v nejužším místě Střední Ameriky stísněná mezi Tichý oceán a Karibské moře. Kromě historického hlavního města Panama City žádný návštěvník určitě nemine slavný Panamský průplav. Tato jedinečná kaskáda propojených jezer a zdymadel je divem moderní architektury propojující Atlantik a Tichý oceán. Ale zdaleka to není jediná atrakce Panamy. Najdete tu tropický prales, hory i nekonečné pláže s kvalitními hotely. Při pobřeží Panamy se rozkládá mnoho menších i větších ostrůvků jako stvořených pro romantickou dovolenou. A skoro třetinu území Panamy tvoří chráněný deštný prales. A pokud se začtete do historie Panamy plné příběhů - dobývání Latinské Ameriky španělskými dobyvateli, historky pirátů a korzárů v Karibiku (Francis Drake, Henry Morgan a mnozí další) - okamžitě zatoužíte tuhle neprávem opomíjenou zemi navštívit.

Poloha:

Panama (Španělsky: República de Panamá) je malý stát na pomezí Jižní a Střední Ameriky kontrolující strategický průplav. Jeho sousedy jsou na východě Kolumbie a na západě Kostarika. Počet obyvatel přesahuje 3 miliony, z nichž téměř polovina žije v hlavním městě Ciudad de Panamá.

Rozloha:

78 200 km2 (114. na světě)

Státní zřízení:

Název oficiální: Republica de Panama
Český název: Panamská republika
Státní zřízení: prezidentská republika
Forma vlády: prezidentská
Panama se skládá z 9 provincií a 5 „comarcas“ (území, kde podstatnou část obyvatelstva tvoří původní indiánské kmeny).

Obyvatelstvo:

3 360 474 obyvatel (2009)
Hustota zalidnění: 42,9 obyvatel/km2

Hlavní město:

Panama City (704 tis.obyvatel) je jedna z nejstarších kolonií na mořské úžině. Nabízí nádhernou podívanou na pozůstatky španělských koloniálních staveb, muzea, parky a hotely. Město je známé svým bohatým nočním životem (diskotéky, divadla, show atd..).
Historické centrum - koloniální Panama, je tichá oblast velmi vyhledávána turisty pro svůj malebný ráz a úzké romantické uličky s balkóny plnými květin, kterými se dostanete k Prezidentskému paláci. Nejpůsobivější je katedrála s masivní věží a Biskupský dům.

Jazyk:

Úřední jazyk: španělština
používají se: angličtina, indiánské jazyky

Měna a kurzy:

Měna: balboa (PAB)
Běžně je možné používat kreditní karty. Ceny jsou psané v místní měně balboa (PAB) či v dolarech. Téměř všechny obchody, restaurace, půjčovny automobilů a hotely akceptují běžné platební karty (nejrozšířenější je VISA nebo MasterCard).
Vedle panamské měny balboa jsou hlavním platidlem americké dolary. V oběhu jsou prakticky jen americké dolary, balboa se vyskytují jen jako mince. Některá prodejní místa odmítají přijímat bankovky v hodnotě 50 a 100 USD kvůli obavám z falšování bankovek.

Geografické ukazatele:

Panama leží mezi dvěma kontinenty na Panamské šíji, v nejužší části Střední Ameriky (šířka 50-200 km). Polovinu plochy zaujímají nížiny; nejvyšším pohořím na západě je Sierra de Veraguas (činná sopka Barú, 3478 m n.m.). Nížiny představují přes 85% území. Pobřeží Karibského moře a Tichého oceánu je lemováno množstvím malých ostrůvků. K území Panamy se počítá přes 1000 ostrovů. Je zde vlhké tropické podnebí s malými výkyvy teplot, nejvyšší srážky jsou na svazích hor u Karibského moře (až 2500mm ročně). Asi 40% území pokrývají vždy zelené vlhké tropické lesy. Panamou protéká přes 500 řek a více než polovina země je zalesněná. Panama se nalézá v tropickém pásu. Průměrné teploty 26oC, které klesají k večeru. Vlhkost se pohybuje okolo 70%.

Podnebí:

Panama má tropické podnebí s vysokou vlhkostí vzduchu. Průměrné teploty jsou po celý rok vyrovnané 23 až 27°C, na pobřeží Tichého oceánů jsou teploty mírně nižší než na pobřeží Karibského moře. Obvyklé denní teploty jsou 30°C, obvyklé noční 23°C. Roční srážky se pohybují od 1 300 mm do více jak 3 000 mm. Vyšší srážky jsou na karibském pobřeží. Většina srážek spadne v období dešťů od května do prosince. Karibské pobřeží Panamy leží mimo oblast hurikánů.

Hlavní město Panamá má celoroční průměrné teploty 26 až 28°C. Ročních srážek spadne 1 910 mm. Období sucha trvá od ledna do dubna. Průměrné celoroční teploty v Colónu na východním pobřeží Karibského moře jsou 26 až 28°C. Celoroční srážky jsou 3 470 mm, nejsušším obdobím je leden až duben. San José de David, které leží na severozápadě země, má celoroční průměrné teploty 26 až 29°C, roční srážky jsou 2 620 mm. Nejsušší období je prosinec až duben. Souostroví Bocas del Toro na severozápadě země má průměrné celoroční teploty 26 až 27°C, roční srážky jsou 3 460 mm. Srážky jsou v průběhu celého roku, „nejsušší“ měsíce jsou leden, březen a říjen.

Místní kuchyně:

Panama není vyhlášený ráj gurmánů a její kuchyně není ničím výjimečná. Jídla jsou hutná, sytá a vaří se z fazolí a rýže, kuřete nebo ryby.
V restauracích stojí jídlo kolem 5 USD-10 USD. K jídlu se přiráží 5% daň. Spropitné je zvykem dávat jen v dražších restauracích. Všude jsou k dostání stáčené limonády. Pivo si v Panamě získalo velkou oblibu. Z místních značek můžeme jmenovat třeba značku Panama nebo Atlas.
A samozřejmě doporučujeme nezapomínat na základní pravidla stravování pro cestovatele (balená voda, dobrá tepelná úprava, mytí ovoce pitnou vodou, vyhýbat se ledu, majonéze, zmrzlinám apod.).

Suvenýry:

K nejvyhledávanějším suvenýrům patří panamské klobouky (cena začíná na 20 dolarech, za ty pravé ovšem zaplatíte až desetinásobek), závěsná lůžka hamaky z nejrůznějších materiálů, molas (indiánské látky většinou z okolí ostrovů San Blas), dřevěné nebo kovové šperky. Typickým suvenýrem jsou i barevné misky nebo masky z přírodních materiálů od indiánského kmene Embera. Do kufru by se měla každému vejít také lahev panamského rumu Ron Abuelo.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Od 15. 4. 2004 je v platnosti dohoda mezi ČR a Panamou o zrušení vízové povinnosti pro držitele cestovních pasů, která se vztahuje na pobyt do 90 dnů za účelem turistiky.
Ke vstupu do Panamy je vyžadován cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců.

Očkování a zdravotní doporučení:

Doporučuje se očkování proti hepatitidě typu B či meningitidě. Jinak postačí očkování proti nemocem běžným v ČR.
Pokud jde o zdravotní situaci v zemi, v pralesních oblastech se vyskytují některé tropické nemoci, přenášené komáry (např. dengue či malárie). Proto doporučujeme vyhýbat se místům se stojatou vodou. Hodlá-li se turista zdržovat delší dobu v pralesních oblastech mimo turistická centra, existuje zvýšené riziko nákazy žloutenkou, cholerou, dengue a střevními paraziti (amébami). Proto je před cestou vhodné podrobit se očkování (proti žloutence A i B a proti žluté zimnici) a po návratu do ČR příslušným vyšetřením. Doporučujeme vzít s sebou také léky proti žaludečním a střevním potížím, opalovací krém s vyšším ochranným faktorem a repelent.

Časové pásmo:

platí GMT mínus 5 hodin, tedy proti ČR minus 6 hodin, v době letního času minus 7 hodin.