Moskva

Detail destinace

Moskva Rusko - transparent

RUSKO

Rusko nebo také Ruská federace je největším státem na zemi. Ruská kultura se odvíjí z tradic pravoslavného křesťanství. Úředním jazykem je ruština. Geograficky je Rusko rozděleno na evropskou a asijskou část pohořím Ural, táhnoucím se napříč celou zemí. Na Ural navazuje řeka Ob a tvoří spolu s pohořím Ural páteř země, dělící ji na dva kontinenty. My bychom Vám rádi představili Rusko jako kulturní perlu, kterou je hlavně skoro 5 milionové město Petrohrad a dále hlavní město a město obchodu Moskvu, která se svými 10,5 miliony obyvateli patří mezi největší města v Evropě.

 

 

MOSKVA

Majestátním symbolem Ruska je jeho hlavní město Moskva. Město plné kontrastů. Zatímco ulice ovládá kakofonie zvuků – troubení aut, hluk ulice. Vstoupíte-li do kostela, ovládne Vás naprostý klid a Vy uslyšíte pouze tichý šepot modliteb. To samé platí o architektuře, zatímco centrum je tvořeno nádhernými, impozantními stavbami, okraj města hyzdí nevzhledná sídliště. Centrum města zdobí stovky let staré impozantní stavby, prohlášené roku 1990 světovým kulturním dědictvím UNESCO. Tento soubor tvoří zejména Kreml se svými 20 věžemi a jež zároveň patří mezi nejobdivuhodnější stavby světa. Moskva je též sídlem patriarchy ruské pravoslavné církve. Za zhlédnutí též stojí Moskevská univerzita s nádherným výhledem na olympijský stadion v Lužnikách. Pro děti a jejich rodiče mohou být lákadlem klasické ruské pravé čokoládové bonbóny, např. Běločka, Aljonka aj. polepené různými obrázky medvědů, vlaštovek, kohoutů a dalších námětů.

KREML

TREŤJAKOVSKÁ GALERIE

RUDÉ NÁMĚSTÍ

GUM

CHRÁM VASILA BLAŽENÉHO

MAUZOLEUM V.I. LENINA

METRO

TREŤJAKOVSKÁ GALERIE

 

RUDÉ NÁMĚSTÍ

Krasnaja ploščaď, dnes je název překládán jako Rudé náměstí, ale původně ve staroruštině znamenalo krasne opravdu krásné a ne jen rudé, od roku 1991 je na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Původně měl tento název nést chrám Vasila Blaženého. Ten pak vystřídal původní jméno náměstí Požar, které náměstí neslo po vypálení původní zástavby. Současný název má již od 17. století.

nahoru

GUM

(Glavnyj Universalnyj Magazin) – nejstarší moskevská pasáž, postavená roku 1894 v pseudoruském stylu Alexandrem Pomerancevem. Dříve se tu nacházeli pouze malé stánky, ale dnes jsou zde obchody renomovaných značek.

nahoru

CHRÁM VASILA BLAŽENÉHO

Chrám byl postaven za Ivana Hrozného roku 1553 jako dík za vítězství nad Zlatou hordou v Kazani. Dnešní pestrobarevnost získal až v 17. století. Půdorys má tvar hvězdice, ve středu stojí věž, kolem ní jsou seskupeny čtyři malé kaple a kolem nich další čtyři kaple. Devět věží má připomínat devět dní, během nichž byli Tataři přemoženi, a Kazaň byla dobyta. Roku 1588 byla vybudována ještě desátá kaple, pojmenovaná a zasvěcená Vasilovi.

nahoru

MAUZOLEUM V.I. LENINA

Vybudované roku 1930 architektem Alexejem Ščusevem z černého labradoritu a červeného porfyru. Lidé se spořádaně řadí do fronty, projdou kolem skleněné rakve a bez zastávky pokračují ven z objektu. Omezený provoz: Út-Čt, So, Ne 10:00 – 13:00 hod.

nahoru

METRO

Plány na jeho výstavbu začali již roku 1902, ale po protestech církve a majitelů koňský drah a tramvají byla výstavba metra započata až roku 1931 na výročí VŘSR. Roku 1935 byla otevřena první trasa, 13 stanic mezi Sokolniki a Parkem Kultury. Dnes je tu 11 tras s více než 150 stanicemi a každá stanice má svůj vlastní styl. Nejzajímavější jsou ty první stanice, které byly stavěny jako „chrámy lidu“. Na stěnách a sloupech celého metra bylo použito 40 různých druhů hornin, mramor, porfyr, žula, labradorit.

nahoru

KREML

Obklopují jej 2 km hradeb z červených cihel, přerušované 20 věžemi. Do Kremlu se dostaneme ze západní strany přes dlouhý most.

nahoru

TREŤJAKOVSKÁ GALERIE

Světově proslulá sbírka ruského umění vlastní přes 130 tisíc děl. Tato pokladnice ruského umění se nachází v budově, kterou nenavrhl architekt, ale ruský malíř Viktor Vasněcov, který se ve své tvorbě hodně inspiroval pohádkami. Sbírka vznikla díky sběratelské vášni Pavla Treťjakova, který ji v roce 1892 věnoval městu Moskva.

nahoru

 

za cenu .