Barma

Základní informace o destinaci:

Země s přátelským obyvatelstvem otevírající se světu, buddhistické chrámy, nejvýznamnější zlatá pagoda s drahokamy Shwedagon v Rangúnu, Shwemawdaw Pagoda v Bago, buddhistické kláštery, mniši s tmavě rudými a oranžovými rouchy, plovoucí rybářské vesnice a trhy na jezeře Inle, treky v nedotčené přírodě, tropické pralesy, rýžová políčka v kopcovité oblasti Pindaya, plavby lodí mezi Mingun a Mandalay, pláže v oblasti Ngapali. Rýže a nudle na tisíc způsobů, tropické ovoce, ryby a plody moře, čaj.

Poloha:

V Bengálském zálivu při Adamanském moři leží jihoasijská republika Myanmar. Navazuje na tradici středověkého Barmského království a honosí se rozsáhlými historickými památkami včetně buddhistických chrámů.

Rozloha:

676 578 km2

Státní zřízení:

Oficiální název: Myanmarský svaz (Pyidaungzu Myanma Naingngandaw). Název byl zaveden r. 1989, má ale stejný slovní základ jako dodnes známější a používanější "Barma".

Obyvatelstvo:

asi 51,5 mil. (2014)
Barmánci (70 %), Šanové (8 %), Karenové (6 %) a mnoho dalších (Rakhinové 4 %, Čjinové 2 %, Monové 2 %, Kačjinové 1,5 %, Indové, 2 %, Číňané 3 %, ...)

Hlavní město:

Nay Pyi Taw / Naypyidaw / Neipyijto (necelý 1 mil. obyvatel); největší město Rangún (asi 5 mil. obyvatel), nový oficiální název Yangon

Jazyk:

Patří do rodiny tibeto-barmských jazyků v rámci tibeto-čínské rodiny. Jde o tónový jazyk, obvykle se rozlišují 3 tóny, které však znějí jinak než např. v čínštině či tibetštině. Nevyskytují se souhláskové shluky. Mnozí znalci považují barmštinu za nejlibozvučnější jazyk regionu. V zásadě jde o jazyk jednoslabičný, ale podobně jako v tibetštině zde vzniklo hodně víceslabičných výrazů spojením jednoslabičných jednotek, mezi nimiž je velké množství mluvnických slabik, většinou přípon.

Barmština převzala většinu náboženských a kulturních slov z páli, což ani vzhledem k dlouhodobě neochvějné pozici théravádského buddhismu v této zemi neudivuje. Barmské písmo je slabičné a má 33 písmen (a čtyři diakritická znaménka), převzatých z monské abecedy, jejíž původ pro změnu sahá až k indickému písmu bráhmí.barmština

Měna a kurzy:

Měna: kyat (čti čat), (MMK) = 100 pya
Aktuální kurz (2016): 1 USD = 1300 MMK, 1 EUR = 1385 MMK, 1 CZK = 51 MMK.
Bankomaty se v poslední době v Myanmaru objevují, kurz ale často bývá značně nevýhodný. Platební karty jsou prakticky nepoužitelné a přijímají je stejně jako cestovní šeky málokde. Doporučujeme nicméně mít je s sebou jako finanční rezervu.

Geografické ukazatele:

Na severu do území státu zasahuje Himálaj, na západě horská pásma zakončená Arakanským pohořím. Na východě se nachází Šanská plošina, ve středu pak nížina řeky Iravadi. Podnebí je tu vlhké, teplé, monzunové, jen na severu subtropické. Téměř polovinu země pokrývají deštné pralesy s cennými dřevinami a opadavé lesy.

Podnebí:

Myanmar má tropické podnebí, i když velkou roli hraje nadmořská výška. Velkou část rozlohy tvoří hory – na severu sahají až do výšek kolek 5500 m n. m. Střední část země je pak nížinatá. Rok je možné rozdělit do dvou období – chladnější monzunové (květen–říjen) a teplé vlhké (listopad–duben). Kvůli srážkovému stínu na severu jsou nížiny o množství monzunových srážek ochuzeny. Na pobřeží jsou teploty nejvyšší a v období březen – květen dosahují svého maxima.

Místní kuchyně:

Základem barmské kuchyně je samozřejmě rýže v kombinaci s kari omáčkami a různými druhy masa – nejčastěji kuřecím, rybami, krevetami či skopovým. Hovězí a vepřové je k dostání jen výjimečně a velké množství pokrmů je bezmasých.

Barmská jídla nejsou příliš silně kořeněná – používá se hlavně kurkuma, zázvor, česnek, sůl a cibule. Velmi oblíbené jsou kořeněné saláty z čerstvé zeleniny s arašídy, citrónovou šťávou, čili papričkami atd.

Běžně je k dostání také luštěninová polévka původem z Indie. Oblíbené nudle se v Myanmaru podávají hlavně k snídani nebo mezi hlavními jídly.

Milovníci ovoce si přijdou na své – melouny, liči, grapefruity, banány, mandarinky, manga, papáje, jahody, avokádo či ananas patří mezi nejběžnější druhy.

Voda: Turisté by měli pokud možno pít jen vodu nabízenou v restauracích a z uzavřených plastikových lahví. Nápoje typu Pepsi, Cola, Sprite apod. jsou běžně k dostání, ale jejich místní napodobeniny jsou stejně chutné a mnohem levnější.

Alkohol: Myanmar je buddhistická země a vztah k alkoholu je tedy zde spíše negativní. Časy se ale postupně mění a alkohol je k dostání v licencovaných restauracích či obchodech – nejčastěji se jedná o pivo různých značek, ať už místní provenience, tak i z okolních zemí.

Suvenýry:

Hlavním řemeslným střediskem Myanmaru je Mandalaj. Mezi typické suvenýry patří stříbrné výrobky, dřevořezby (zvláště z týkového dřeva), vyřezávané popelníky, krabičky nebo vázy, kamenické práce a sochy, výšivky (kalaga), loutky a výrobky z jadeitu. V některých dílnách můžete vidět i způsob jejich výroby.

Přivézt si můžete také textilní výrobky – tzv. tradiční longyi. Prodavač vám nejdřív prodá vybranou látku a z té vám během několika minut následně ušijí tradiční myanmarskou sukni. Oblíbeným suvenýrem jsou také slunečníky s dřevěnými držadly, které tu nosí místní. Typické pro Barmu jsou i krásně zdobené tapisérie.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Občané ČR a SR: Potřebujete pas platný ještě 6 měsíců po návratu s min. 2 volnými stranami.
Od října 2014 je možné získat online eVisa pro turistické cesty s pobytem max. 28 dní.
Předem si cestující vyřídí approval letter, na jehož základě mu vízum bude vlepeno do pasu po příletu do země.

Tento typ víza lze využít pouze pokud cestující vstupuje do země letecky /letiště v Yangonu (Rangúnu), Mandalay, Nay Pyi Taw/.
Poplatek za vízum je 50 USD.

Očkování a zdravotní doporučení:

Zdravotní péče není příliš kvalitní a lékařská zařízení jsou k nalezení spíše ve větších městech.
Každý návštěvník Myanmaru by měl být očkován proti žloutence typu A+B. Žloutenka typu A „nemoc špinavých rukou“ se přenáší kontaminovanými potravinami a vodou. V rámci ochrany zdraví si nezapomeňte ověřit aktuální platnost očkování proti tetanu a dalších očkování z dětství.

Cestovatelům je také doporučeno očkování proti břišnímu tyfu.
Budete-li delší dobu pobývat v přírodě nebo na venkově, doporučujeme zvážit očkování proti vzteklině nebo japonské encefalitidě. Ochrana proti japonské encefalitidě je vhodná hlavně v období dešťů od května do října při delších pobytech.

Z hlediska pravděpodobnosti výskytu zažívacích problémů patří Barma k rizikovým destinacím.

Proto doporučujeme cestovatelům očkování proti choleře a cestovatelským průjmům – očkovací látka v nápoji.

Časové pásmo:

GMT/UTC + 6,5 hodin.; oproti ČR tedy +5,5 hodin v době zimního času a +4,5 hodin v době letního času.