Mexiko

Základní informace o destinaci:

Mexiko je největším státem střední Ameriky a vyznačuje se nesmírnou kulturní i společenskou různorodostí. Pomineme-li slavnou severní hranici s USA, která je oblíbeným námětem mnoha hollywoodských filmů, je Mexiko zdrojem výjimečného historického a kulturního bohatství. Mexiko bylo již od 1. tisíciletí před n. l. zemí vyspělých civilizací. První významnější byli Olmékové a potom Mayové (kolem roku 300 n.l.). Právě Mayové stavěli slavné kamenné pyramidy a byli znalci astronomie. Kromě Mayů žili v Mexiku Toltékové a potom Aztékové, kteří založili Tenochtitlán (dnešní Mexico City) a jejich říše, stejně tak jako říše Mayů, přežila až do příchodu Španělů.

Poloha:

Geograficky se nachází drtivou většinou území v Severní Americe, geopoliticky bývá ale často řazeno mezi státy Střední Ameriky. Na severu sousedí s USA, na jihu a jihovýchodě s Guatemalou a Belize. Západ Mexika omývá Pacifický oceán, východ Atlantik. Na severu západního pobřeží se nachází poloostrov Baja California a k němu přilehlý Kalifornský záliv, který ohraničuje Cortézovo moře; východní pobřeží rozděluje poloostrov Yucatán na Mexický záliv a Karibské moře. K Mexiku patří i různá, nepříliš velká souostroví a ostrovy, díky turistickému ruchu je nejznámější asi ostrov Cozumel.

Rozloha:

1 964 375 km²

Státní zřízení:

Spojené státy mexické (Estados Unidos Mexicanos). Prezidentská federativní republika.
Správní členění: 31 spolkových států, 1 federální distrikt hlavního města

Obyvatelstvo:

110 milionů obyvatel. Obyvatelstvo je katolického a protestantského vyznání.

Hlavní město:

Ciudad de Mexico

Jazyk:

španělština

Měna a kurzy:

Mexické peso. Jedna setina pesa jmenuje centavo.

Geografické ukazatele:

Největší část státu zaujímá horská soustava Kordiller. Severní část tvoří Mexická plošina mezi horskými pásmy Sierra Madre Occidental a Sierra Madre Oriental. Na jihu navazuje Mladovulkanická Kordillera s řadou činných a vyhaslých sopek (Citlaltépetl 5700 m), Popocatépetl (5452 m). Kordillery pokračují pak dále k jihovýchodu jako Jižní Kordillera.

Poloostrov Yucatán tvoří vápencová plošina s krasovými tvary.

Podnebí:

Mexický poloostrov Yucatán nabízí po většinu roku krásné počasí s průměrnými teplotami kolem 26 stupňů. V období od dubna do září jsou teploty průměrně o dva stupně vyšší, na podzim a především v zimě ručička teploměru klesá k 23 stupňům.

Nejméně srážek spadne v zimě, nejvíce naopak v srpnu, kdy mohou být v odpoledních hodinách poměrně časté. Letní období dešťů je předzvěstí podzimní hurikánové sezóny, trvající od začátku září do konce října. To je také jediné období, kdy není vhodné v Mexiku trávit dovolenou.

Místní kuchyně:

Běžně se jídla podávají v restauracích, ovšem snídani nebo lehký oběd je možno si objednat i v kavárnách. Všude na ulici je plno rychlého občerstvení, kde vám mohou nabídnout sendviče, tacos nebo tortas (plněné zapečené housky). Mezi základní mexická jídla patří grilované kuře a hranolky. Skoro na každém tržišti je část, která je uzpůsobena jako restaurace, kde se dá velmi chutně a levně najíst. Základem mexické kuchyně je kukuřice, fazole a čili papričky. Ke každému jídlo dostanete mnoho druhů různých omáček salsa, které jsou velmi ostré. Mexiko je známé svým pálivým jídlem. K jídlu se běžně pije voda nebo pivo. Velmi dobré pivo je například Sol nebo Corona nebo Dos Equis. V Mexiku se prodává celá řada čerstvých džusů jugos. Nejběžnější jsou džusy z pomeranče nebo mrkve.

Suvenýry:

Tequilla je pro Mexičany něco jako pivo pro Čechy. Je národním nápojem, a tedy i symbolem Mexika. Současně je také nejčastěji dováženým dárkem a suvenýrem z dovolené v Mexiku. Aby ne. Mexické ceny jsou o dost nižší než ty v Česku, o kvalitě nemluvě.

Ceny za láhev tequilly jsou v Mexiku bez pochyby lákavější než u nás. Jediné, čím se musíte při nákupu omezovat, je množství, které můžete převézt přes hranice. Alkohol ale určitě doporučujeme nakupovat na nějakém „zaručeném“ místě. Na dobré ceny narazíte v místních supermarketech, naopak potulný prodejce tequilly asi nebude tím nejdůvěryhodnějším zdrojem.

Která tequilla je úplně nejlepší? Co Mexičan, to jiná rada. Vyhlášené jsou palírny na severu Mexika, kde pěstování agáve prospívá sousedství se suchými oblastmi. Nejkvalitnější druhy tequilly poznáte tak, že na štítku uvidíte označení 100 % agáve.

Špičatý klobouk ze slámy patří k nejoblíbenějším suvenýrům, turisté jej totiž považují za symbol Mexika. Realita se však trošku liší. V dnešní době se sombrera používají pouze při tradičních oslavách nebo jako součást folklórního oděvu. Seženete je ale na každém rohu - v kamenných obchodech, na tržištích, v pouličních stáncích, v hotelu i na letišti. Co se různí, jsou provedení a ceny. Za klasické slaměné sombrero můžete v přepočtu zaplatit 50, ale také 500 Kč (k roku 2017) v turistických letoviscích a poblíž luxusních hotelů. Naopak prodavač u pyramid bude rád za každý prodaný kousek.

Vízová povinnost a vstupní formality:

Doklady: Cestovní pas s platností nejméně 6 měsíců po návratu do ČR.
Víza a režim vstupu: Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země, s možností prodloužení o dalších 90 dní.

Očkování a zdravotní doporučení:

Mexiko nevyžaduje žádné povinné očkování.

Časové pásmo:

Časový posun proti České republice je - 7 hodin, v době letního evropského času je - 8 hodin.